Przedłużenie terminów dokumentów w transporcie o 10 miesięcy

Autostrada. tachoplus - ewidencja i rozliczanie czasu pracy kierowców. Zdjęcie by Pexels Zgodnie z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/267 z dnia 16 lutego 2021 r. ustanawiającego szczególne środki tymczasowe w związku z utrzymywaniem się kryzysu związanego z COVID-19, dokumenty takie jak:

- świadectwa kierowców
- licencje transportowe

które utraciłyby ważność w okresie od ...czytaj więcejNaruszenia oraz utrata dobrej reputacji przez przewoźnika drogowego

karty tacho. Zdjęcie autorstwa Robert-Fotograf Każdy przewoźnik przynajmniej raz, np. w trakcie wyrabiania licencji transportowej lub zezwoleń, spotkał się z pojęciem wymogu dobrej reputacji. Wie też, że jak to bywa z reputacją –można ją czasami utracić. ...czytaj więcejPakiet mobilności - zmiany cz.3

tir na promie. Zdjęcie autorstwa dimitri-houtteman. Trzecia i ostatnia część omówienia Pakietu mobilności w pigułce.

1. Odpoczynki tygodniowe powyżej 45h tylko poza kabiną pojazdu.

Każdy odpoczynek tygodniowy (obojętnie czy 45h regularny, czy skrócony 24h+rekompensata) trwający ponad 45 godzin nie może odbywać się w pojeździe. A gdzie dokładnie? W miejscu odpowiednim dla każdej płci, wyposażonym w odpowiednią infrastrukturę noclegową i sanitarną. Pamiętajmy, że wszystkie koszty zakwaterowania ...czytaj więcejPakiet mobilności - zmiany cz.2

naczepa tira od tyłu. Zdjęcie autorstwa craig-adderley. Druga część omówienia Pakietu mobilności w pigułce.

Dwa skrócone odpoczynki tygodniowe z rzędu za granicą.

Zgodnie z ustawą: ”W drodze odstępstwa kierowca wykonujący międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy może, poza państwem członkowskim siedziby, wykorzystać dwa kolejne skrócone tygodniowe okresy odpoczynku, pod warunkiem, że w ciągu kolejnych (wykryto błąd w tłumaczeniu ustawy! ma być” w każdych dowolnych”, a nie” dowolnych kolejnych”) czterech tygodni wykorzysta przynajmniej cztery tygodniowe okresy odpoczynku, z których przynajmniej dwa będą regularnymi tygodniowymi okresami odpoczynku.” O co chodzi w skrócie? ...czytaj więcejPakiet mobilności - zmiany cz.1

tiry na parkingu z lotu ptaka. Zdjęcie autorstwa marcin-jozwiak. Pakiet Mobilności wprowadzony i działa, więc dla tych co nie wiedzą jeszcze co i jak małe omówienie.

Możliwość wydłużenia czasu jazdy o 1 lub 2 godz.

Wszyscy (tak wszyscy - nie tylko zagranica, ale krajówka również) dostali możliwość wydłużenia czasu jazdy o 1 lub 2 godz. podczas powrotu kierowcy z trasy do bazy lub miejsca zamieszkania.
a) wydłużenie czasu jazdy o 1h Wymaga wykorzystania na bazie odpoczynku tygodniowego skróconego 24h lub regularnego 45h.
Dla przykładu: ...czytaj więcej


Aktualizacja tłumaczenia pakietu mobilności

Ręce kierowcy TIR na kierownicy. Zdjęcie autorstwa Lê Minh.Pojawiła się informacja o błędzie w tłumaczeniu na j.polski pakietu mobilności, a dokładniej części dot. zasad korzystania z dwóch kolejnych skróconych odpoczynków tygodniowych. Informowano, że kierowca wykonujący międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy, po wykorzystaniu dwóch kolejnych skróconych tygodniowych okresów odpoczynku po sobie, na które pakiet w drodze odstępstwa mu pozwala, powinien w ciągu kolejnych czterech tygodni wykorzystać przynajmniej cztery tygodniowe okresy odpoczynku, z których przynajmniej dwa będą regularnymi tygodniowymi okresami odpoczynku. W skrócie: przy 2 tyg. skróconych dodatkowo 4 tyg. na odebranie co najmniej dwóch odpoczynków regularnych (łącznie 6 tyg.) - co jest błędem! (można to było usłyszeć na niektórych szkoleniach) Prawidłowo: w każdym dowolnym okresie czterotygodniowym kierowca ma mieć wykorzystane co najmniej dwa regularne okresy odpoczynku! W skrócie: przy 2 tyg. skróconych całość ma się zamykać w 4 tyg. (czyli 2 regularne + rekompensaty). Więcej na temat nowych przepisów wraz z objaśnieniem wkrótce!


Nowe przepisy we francuskim kodeksie transportowym

Kierowca w maseczce ładuje towary do busa. Zdjęcie autorstwa Norma Mortenson.UWAGA! Od 03-09-2020 na terenie Francji NIE MOŻNA odnierać odpoczynków dobowych/weekendowych w busie! Zgodnie z dekretem nr 2020-1104, wszystkim firmom naruszającym przepisy art. L. 3313-4 francuskiego kodeksu transportowego grożą kary (do 1500 EUR). Noclegi możliwe są wyłącznie w miejscach z odpowiednimi warunkami higienicznymi, w poszanowaniu dla zdrowia kierowców. Dotyczy to zarówno odpoczynków dziennych jak i tygodniowych! Służby kontrolne mogą zażądać również udowodnienia wstecz, że odpoczynki był odbierane poza kabiną auta (tzw. kurnikiem).

Skontaktuj się z nami


Zadzwoń na nr 459 580 850 lub napisz na email: biuro@tachoplus.pl


Dołącz do nas na Facebooku


Polityka prywatności