Poruszając się w gąszczu przepisów i regulacji firmy prowadzące działalność transportową, które wykonywały transporty zagraniczne od 2015 r. zostały postawione przed nowym problemem – regulacją zasad delegowania pracowników do pracy na terenie niektórych krajów UE, czyli tzw. płacą minimalną. Na ten moment kraje które wprowadziły płace minimalną to Niemcy, Francja, Włochy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Norwegia, Finlandia, Dania i Austria. Każdy z tych krajów stworzył odmienne reguły ustalania wynagrodzenia za pracę na ich terytorium. Dodatkowo niektóre kraje zażądały ustanowienia przedstawiciela na terenie ich kraju, co przełożyło się na ekstra koszty związane z jego powołaniem, jak i dodatkową pracą przy rejestracji kierowców do pracy, w systemach zgłoszeniowych poszczególnych krajów UE.

Płaca minimalna w Unii Europejskiej

Pomoc w delegowaniu - rusza system IMI


System IMI, czyli The Internal Market Information System rusza od 02 Lutego 2022 r. Od tego momentu nie będzie już potrzeby posiadania przedstawiciela w kraju oddelegowania pracownika. Przedstawicielem/osobą kontaktową staje się sam Pracodawca (lub osoba przez niego wyznaczona w firmie), a na wszystkie kontrole/zapytania możemy odpowiedzieć za pomocą platformy w języku ojczystym. Powstaje nowy obowiązek zgłoszenia wszyskich nowych, oraz wcześniej zgłoszonych kierowców, do pracy w systemie IMI. Zgłoszenia należy dokonać dla każdego kraju osobno, dla wszystkich swoich pracowników, co wiąże się z ponownym przepisywaniem zgłoszeń i uzupełnieniem danych. Aby zaoszczędzić czasu i stresu w obsłudze nowej platformy, lepiej te zadania powieżyć specjalistom, otrzymując pewność prawidłowo uzupełninych zgłoszeń.

Prawidłowe wyliczenie płacy minimalnej i sektorowej


Mając wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie możemy, w imieniu Państwa firmy, zarejestrować lub pomóc w rejestracji kierowców w nowym systemie IMI, oraz w każdym systemie, w którym istnieje obowiązek elektronicznego zgłoszenia oddelegowania pracowników. Wszystko zgodnie z przepisami dotyczącymi płacy minimalnej i sektorowej w krajach Unii Europejskiej. Dokonamy prawidłowego rozliczenia należnego dodatku do pensji kierowcy na terenie UE, zgodnie z wymogami w danym kraju, oraz przygotujemy niezbędną dokumentację. Pomożemy też podjąć współpracę z przedstawicielami we wszystkich państwach UE.

Skontaktuj się z nami


Zadzwoń na nr 459 580 850 lub napisz na email: biuro@tachoplus.pl


Dołącz do nas na Facebooku


Polityka prywatności