Zgodnie z przepisami o czasie pracy kierowców, ewidencja i rozliczanie kierowców pojazdów ciężkich (potocznie TIR) jest obowiązkiem ustawowym. Każdy pracodawca ma obowiązek, aby prowadzić wnikliwą i pełną ewidencję czasu pracy zatrudnionych kierowców. Niestety zadanie to okazuje się trudne i wymagające, nawet w przypadku firm z dużym doświadczeniem w zakresie transportu.

Rozliczanie kierowców TIRa – jak to wygląda?


Wystarczy spojrzeć na ustawę o czasie pracy kierowców, a z pewnością zauważymy, że ta bardzo precyzyjnie określa wszelkie kwestie, które związane są z rozliczaniem pracowników transportu. Każda firma zobowiązana jest do tego, aby posiadać i przechowywać pewne elementy ewidencji pracy, są to m.in.: wydruki z tachografu, karty kierowcy, pobrane pliki z tachografu cyfrowego pojazdów, inne dokumenty potwierdzające czas pracy i rodzaj wykonywanej czynności, czy też zapisy na wykresówkach.
TIR zdjecie bokiem. Rozliczenie TIR. Rozliczenie kierowców transportu powyżej 3.5 tony
Wszystkie firmy wykonujące transport międzynarodowy, powinny prowadzić swoją ewidencję zgodnie z przepisami, które obowiązują aktualnie w konkretnym kraju (na terenie wspólnoty UE, czy w krajach trzeciego świata). Większość przepisów w Europie jest ujednolicona, mogą jednak pojawiać się pewne różnice. Zarządzający transportem powinien mieć to na uwadze.

Jak prowadzić ewidencję i rozliczenie czasu pracy kierowców TIRa?


Bardzo istotne jest prawidłowe przeszkolenie kierowców w zakresie znajomości czasu pracy oraz obsługi selektora tachografu. Kierowca TIRa powinien rzetelnie prowadzić ewidencję swojej pracy, składającej się na prowadzenie pojazdu jak i inną pracę. Z drugiej strony, koniecznością jest również pełne udokumentowanie czasu nieprowadzenia pojazdu i przerw. Jest to dość skomplikowany i złożony proces, dlatego w wypadku wielu kierowców w firmach transportowych dochodzi do licznych błędów podczas prowadzenia dokumentacji. Obowiązkowo trzeba uwzględniać wszelkie dodatkowe czynności, które mogą występować podczas trwania pracy kierowcy. Będzie to np. rozładunek, odpoczynek oraz inne obowiązki wynikające z obsługi pojazdu. Ponadto, zupełnie inaczej wygląda rozliczanie kierowcy za pracę w dzień, a inaczej za pracę w porze nocnej. Czas pracy kierowców składa się tak naprawdę z wielu elementów, a wpływ na niego ma sporo czynników. Każdy z nich musi być uwzględniony w prowadzonej przez firmę dokumentacji. Mając to na uwadze oraz pełną świadomość skomplikowania i wagi całego zadania, najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania osobom biegłym w temacie transportu drogowego.

Rozliczanie kierowców TIRa prowadzone przez specjalistów z branży transportowej


Zlecając zadanie, jakim jest prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w tym zakresie, będzie oznaczać przede wszystkim gwarancję tego, że będzie ona wykonana prawidłowo. Tym samym spada jednocześnie ryzyko pomyłki, lub otrzymania kary przy kontroli w firmie, a jak wiadomo – te potrafią być dość kosztowne. Nasza firma może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w tego typu działaniach, dlatego z pewnością współpraca z nami okaże się trafnym wyborem. Nieustannie poszerzamy swoją wiedzę i umiejętności, a nasza oferta jest zawsze w pełni dostosowana do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta.

Skontaktuj się z nami


Zadzwoń na nr 459 580 850 lub napisz na email: biuro@tachoplus.pl


Dołącz do nas na Facebooku


Polityka prywatności