Rozliczanie czasu pracy kierowców BUSa na terenie UE - nowe obowiązki.


Rozliczenie czasu pracy kierowcy BUSa przez firmę posiadającą transport lekki powinno być sporządzane co miesiąc. Polskie prawo nie zwalnia pracodawców z prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców, pomimo braku na dzień dzisiejszy w pojazdach tachografów, czy innych urządzeń do rejestracji czasu pracy. Tak samo jak w pojazdach ciężkich, kierowcy BUSa też podlegają ograniczeniom czasowym w zakresie godzin pracy oraz odpoczynku.

Jeżeli rozliczanie czasu pracy kierowców BUSa nie jest tym, na co zwracano do tej pory uwagę w firmach, to w niedalekiej przyszłości się to zmieni. Transport pojazdami, których waga wynosi powyżej 2.4 tony w transporcie międzynarodowym, czeka swojego rodzaju rewolucja. Wszystko za sprawą Parlamentu Europejskiego, który postanowił wprowadzić obowiązek licencji na przewóz towarów, oraz wymóg zabezpieczenia finansowego dla wszystkich pojazdów powyżej 2500 kg DMC, w tzw. pakiecie mobilności. Jeżeli chodzi o krajowych przewoźników, to mogą jeszcze odetchnąć z ulgą, ponieważ ich obowiązek zezwoleń póki co nie dotyczy. Z kolei wszyscy przewoźnicy, którzy wykonują pracę międzynarodowego przewoźnika drogowego, już od 20 Maja 2022 roku, będą musieli dostosować się do nowych wymogów.
Rozliczanie BUS
Co więcej, postanowiono również, że z dniem 1 lipca 2026 roku busy z DMC od 2,5 tony będą musiały być wyposażone w inteligentne tachografy. Warto przy tym mieć świadomość, że będzie to oczywiście wiązało się z dodatkowymi kosztami zakupu i montażu nowych tachografów, wymiany starych, a także szkoleniami dla kierowców BUSa z zakresu czasu pracy kierowców.


Rozliczanie BUS – kompleksowa pomoc oferowana przez naszą firmę


Decydując się na nasze usługi, klienci mogą liczyć na wsparcie w przystosowaniu się do nowych wymogów, unikając przy tym zbędnego stresu. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu, służymy pomocą nie tylko przy wyrobieniu wymaganych licencji, ale też zezwoleń dla kierowców spoza Unii Europejskiej oraz w szkoleniu kierowców. Nawet w obecnie panujących warunkach, na bazie kart drogowych, książek rejestru czasu pracy oraz zapisów z GPS pojazdów, jesteśmy w stanie służyć profesjonalną pomocą w rozliczaniu diet i kosztów delegacji kierowców busów, wraz z ryczałtem za noclegi, które stanowią koszty podatkowe dla pracodawców do odpisu. Prawidłowo sporządzone rozliczenie kierowcy, wraz z delegacją, chroni firmę przed możliwością powstania ewentualnych roszczeń ze strony pracowników.

Rozliczanie BUS – dlaczego to zadanie warto powierzyć właśnie nam?


Jeżeli chodzi o rozliczanie busów powyżej 2,4 tony, to posiadamy wieloletnie doświadczenie w temacie rozliczeń. Z nami Państwa firma ma gwarancję wejścia w nową rzeczywistość dot. wymogów, zarówno prawnych jak i kadrowych, w bezpieczny sposób.
Bez dodatkowego stresu i straty czasu na interpretację nowych przepisów, przeprowadzimy Państwa przez proces dostosowania się do nowych wymagań w transporcie, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi i przepisami.
Jesteśmy w pełni świadomi tego, jak charakterystyczna jest branża jaką się zajmujemy. Nieustanne zmiany i regulacje zmuszają do tego, aby systematycznie śledzić nowości i perspektywy pojawiających się zmian w prawie, do których trzeba się dostosować. Jako specjaliści w tej dziedzinie z pewnością będziemy w stanie dobrać takie rozwiązanie, dzięki któremu obydwie strony będą w pełni usatysfakcjonowane.

Skontaktuj się z nami


Zadzwoń na nr 459 580 850 lub napisz na email: biuro@tachoplus.pl


Dołącz do nas na Facebooku


Polityka prywatności